نشست شورای حقوق بشر برای توقف کشتار رژیم صهیونیستی تشکیل شود
به گزارش ملیت به نقل از تسنیم، کاظم غریب‌آبادی؛ دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، در نامه‌ای به عمر زنیبر؛ رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و ولکر تورک؛ کمیسر عالی حقوق بشر ضمن محکومیت حمله رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان فلسطینی در شمال غرب رفح و اردوگاه النصیرات در غزه، خواستار تشکیل نشست ویژه شورای حقوق بشر برای بررسی این جنایات و ایجاد سازوکاری ویژه و جدید برای ثبت و جمع آوری اسناد و شواهد موارد نقض گسترده و جدی حقوق بشر و جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی این رژیم در غزه و رفح برای رسیدگی‌های قضایی و حقوقی شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

"همانطور که مطلع هستید، ارتش رژیم اشغالگر و متجاوز صهیونیستی در ادامه جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی علیه مردم بی‌گناه غزه، در شامگاه یکشنبه مورخ 6 خردادماه 1403 و تنها دو روز پس از صدور دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه به رژیم صهیونیستی برای توقف فوری عملیات خود در رفح، به صورت هدفمند و آگاهانه به اردوگاه آوارگان فسلطینی در شمال غرب شهر رفح حمله کرد که سبب آتش‌سوزی گسترده در خیمه‌ها و چادرهای آوارگان شد. این تجاوز در منطقه‌ای رخ داد که به عنوان "منطقه امن" اعلام شده بود و هزاران آواره فلسطینی پس از آغاز حمله زمینی نیروهای اسرائیلی به شرق رفح در آن پناه گرفته بودند. در این جنایت، بیش از 200 شهروند فلسطینی شهید و صدها نفر زخمی و مفقود شدند. بیشتر شهدا از زنان، کودکان، نوزادان و سال‌خوردگان بودند که اجساد آنها به دلیل شدت آتش سوزی کاملاً سوخته و تکه‌تکه شده بود. حملات رژیم صهیونیستی به رفح و غزه همچنان ادامه دارد و روزانه ده‌ها نفر انسان بی‌گناه به شهادت می‌رسند. در جنایتی جدید، ارتش این رژیم با انجام حملات گسترده به اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه، بیش از 600 نفر انسان بی‌گناه را شهید و مجروح نمود.

رژیم اسرائیل با تسلیحات آمریکایی آوارگان رفح را در چادرهایشان سوزانده است

انتشار تصاویر دلخراش این حادثه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، افکار عمومی جهانیان را به شدت جریحه‌دار نموده و دور تازه ای از اعتراضات گسترده مردمی و دانشجویی علیه رژیم صهیونیستی را در پی داشته است. معترضان در پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ اروپا، آمریکا و سایر کشورها به صحنه آمده و با سر دادن شعارهایی چون «اسرائیل، قاتل مردم فلسطین»، «دولت صهیونیستی، دولت تروریست»، «اسرائیل می‌کشد، اروپا حمایت می‌کند»، «اسرائیل می‌کشد، آمریکا حمایت می‌کند» و ...، ضمن محکوم نمودن بمباران وحشیانه اردوگاه آواره‌گان در رفح، خواستار اقدامات عملی دولت‌هایشان در مقابل رژیم متجاوز صهیونیستی و پایان دادن به این فجایع غیرانسانی شده‌اند.

عصبانیت و ابراز تنفر مردم جهان از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و رفح به حدی است که حتی برخی از سیاست‌مداران و مقامات غربی حامی این رژیم نیز هراسان از واکنش منفی افکار عمومی به این جنایت واکنش نشان داده و متزورانه رژیم صهیونیستی را به مراقبت از جان غیر نظامیان توصیه نموده‌اند!! چگونه می‌توان باور کرد دولت های غربی و آمریکا که از زمان شروع تهاجم کور و همه‌جانبه رژیم صهیونیستی به غزه در کنار این رژیم ایستاده و از هیچ حمایت سیاسی، دیپلماتیک، تسلیحاتی و اقتصادی دریغ نورزیده‌اند و همزمان به سرکوب وحشیانه جنبش‌های دانشجویی و مردمی معترض به جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی رژیم صهیونستی در غزه پرداخته‌اند؛ نسبت به حق حیات و دیگر حقوق غیرنظامیان، آواره‌گان، زنان و کودکان فلسطینی حساسیتی داشته باشند؟! چه عقل سلیمی صداقت مقامات کاخ سفید در توصیه به همتایان صهیونیستی‌شان در مراقبت از جان غیر نظامیان را باور می‌کند، در حالی که با توجه به تصاویر و فیلم‌های منتشر شده و اذعان کارشناسان و متخصصان، «رژیم اسرائیل با تسلیحات آمریکایی آوارگان رفح را در چادرهایشان سوزانده است و مهماتی که در حمله به آوارگان رفح استفاده شده، قسمتی از یک بمب جی‌بی‌یو-39 ساخت آمریکا (شرکت بوئینگ) است».

در میان فهرست شهدای غزه بیش از 15 هزار کودک و بیش از 10 هزار زن وجود دارند

اگرچه اعتراضات گسترده مردمی و دانشجویی در اقصی نقاط جهان، حکم دادگاه لاهه مبنی بر الزام رژیم صهیونیستی اسرائیل برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه و دستور موقت این دادگاه برای ممانعت از تجاوز این رژیم به رفح، بیانیه‌های انتقادی برخی کارشناسان سازمان ملل  متحد در محکومیت جنایات این رژیم از جمله بیانیه 18 گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در تاریخ 21 اردیبهشت 1403 در اعتراض به عملیات زمینی رژیم اسرائیل در رفح و انتقال اجباری غیرنظامیان، عمدتاً زنان و بیش از 600000 کودک - از جمله کودکان مجروح - از رفح و بیانیه‌های سیاسی برخی از مقامات سیاسی و اعتراضات گسترده جامعه هنری و ورزشی در کشورهای مختلف بیانگر انزوای هرچه بیشتر این رژیم در عرصه بین‌المللی و محکومیت جنایات آن است، اما متأسفانه هیچ یک از این اقدامات تاکنون نتوانسته چرخ‌دنده‌های ماشین کشتار رژیم صهونیستی را در غزه و رفح کند یا متوقف نماید و این رژیم را از تکرار جنایات خود علیه شهروندان فلسطینی به ویژه زنان، کودکان و آوارگان بازدارد. بر اساس آمار و ارقام اعلام شده، شمار شهدای جنگ علیه غزه تاکنون به بیش از 36 هزار نفر و شمار مجروحان و آسیب‌دیدگان نیز به بیش از 83 هزار نفر رسیده است. در میان فهرست شهدا، بیش از 15 هزار کودک و بیش از 10 هزار زن وجود دارند. هنوز هزاران نفر نیز مفقود و زیر آوار هستند و با توجه به ادامه دار بودن جنایات صهیونیست ها هر لحظه بر تعداد شهدا، زخمی ها و آوارگان افزوده می شود.

پرواضح است ایستادگی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی نیازمند همراهی، همدلی و هماهنگی همه کنشگران و بازیگران فعال در صحنه بین‌المللی از جمله دولت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی دولتی و غیر‌دولتی، ترتیبات و مراجع حقوق بشری، رسانه‌ها و افکار عمومی بین‌المللی، شخصیت‌های بین‌المللی اثرگذار، دانشگاهیان و ... است. انسجام و یکپارچگی همگانی در مقابل دشمن اصلی حقوق و کرامت بشر و متجاوز به ارزش‌های و آرمان‌های انسانی، از اولویت و اهمیت اساسی برخوردار است.

نشست ویژه شورای حقوق بشر برای توقف ماشین کشتار جمعی رژیم صهیونیستی و ثبت اسناد و شواهد موارد گسترده نقض حقوق بشر در غزه و رفح تشکیل شود

در این چارچوب، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز انزجار از جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی دامنه‌دار رژیم صهیونیستی و ابراز همدردی با خانواده شهدا، آسیب‌دیدگان و قربانیان این جنایات غیر‌انسانی، از کمیسر عالی حقوق بشر به عنوان عالی‌ترین مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد و رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهد تا با شنیدن ندای استمدادطلبی مردم مظلوم فلسطین از جمله زنان و کودکان معصوم که همه حقوق اساسی‌شان به ویژه حق حیاتشان توسط متجاوزان و اشغالگران صهیونیستی نقض شده است و همدلی و همراهی با خواسته‌های جنبش‌های اعتراضی و عدالت‌خواه دانشجویی و مردمی ضد جنایت علیه بشریت رژیم صهیونیستی در غزه، همه نیروها و ظرفیت‌های بین‌المللی را برای مقابله، ایستادگی و توقف ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه و رفح به کار بگیرند و رسالت اساسی خود در دفاع از حقوق و کرامت واقعی بشر در چارچوب سازمان ملل متحد را ایفاء نمایند. تشکیل نشست ویژه شورای حقوق بشر برای بررسی این جنایات و ایجاد سازوکاری ویژه و جدید برای ثبت و جمع‌آوری اسناد و شواهد موارد نقض گسترده و جدی حقوق بشر و جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی این رژیم در غزه و رفح برای اقدامات حقوقی، از جمله این ظرفیت‌ها‌ست که می‌بایست به سرعت در دستور کار قرار گیرد. جهان  منتظر تصمیمات و اقدامات عاجل شما است."