۱۴ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال استعمال دخانیات دارند
به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بهزاد ولی زاده ، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: بر اساس آخرین مطالعه انجام گرفته شده در سطح کشور در حوزه استعمال دخانیات و مصرف قلیان تحت عنوان مطالعه عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در سال ۱۴۰۰ نتایج آن  منتشر شده است.

به گفته وی بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۲۶ درصد از مردان و ۴/۵ درصد از زنان بالای ۱۸ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی هستند. به طور متوسط حدود ۱۴ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال استعمال دخانیات دارند.

او بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در جمعیت بالای ۱۸ سال در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۵، مصرف انواع محصولات دخانی در مردان  سه درصد و در زنان ۱۱ درصد  افزایش داشته است.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که مصرف قلیان در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۵ متاسفانه در حدود ۵۰ درصد در جمعیت بالای ۱۸ سال افزایش پیدا کرده است.

او افزود: کارشناسان معتقدند که  افزایش مصرف قلیان بیشتر به دلیل افزودن مواد معطر و خوشبوکننده‌هایی است که به تنباکو زده شده و این کار سبب جذب جوانان به مصرف دخانیات می‌شوند.