کد خبر: ۴۰۵۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۴
رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: برآوردهای آماری نشان می‌دهند که وضعیت سالمندی در کشور با شتاب بالایی در حال تشدید است.
به گزارش ملیت به نقل از مهر، مژگان رضازاده روز گذشته در آئین افتتاحیه دومین کنگره و وبینار بین‌المللی سالمندی سالم که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: علیرغم زحمات بسیاری که در حوزه جوانی جمعیت انجام می‌شود، به سمت سالمندی جمعیت حرکت می‌کنیم و در سال ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد از جمعیت کشور سالمند خواهد بود که لازم است زیرساخت‌های مربوطه به شکل جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: در سال‌های آینده با مشکل تک جنسیتی سالمندی مواجه خواهیم بود و اغلب سالمندان را زنان تشکیل خواهند داد؛ بنابراین باید راهکارهای لازم برای زندگی بهتر زنان سالمند و فعال داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: سند ملی سالمندان سال ۱۳۹۹ با حضور وزیر تعاون و معاون رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه ابلاغ و سپس تدوین برنامه عملیاتی آن جهت تأیید رئیس جمهور ارسال شد، پیش نویس لایحه حمایت از حقوق سالمندان نیز آماده و جهت تأیید به هیأت دولت و مجلس ارسال شده است و با دستور وزیر تعاون، بازنگری مجدد سند ملی سالمندان از ابتدای امسال آغاز کردیم.

وی متذکر شد: بنیاد فرزانگان، مصوبه شورای ملی سالمندی کشور بازوی توانمندی برای اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و توانمندی سازی محسوب می‌شود و باید حمایت ویژه و جدی شود.

رضازاده یادآور شد: یکی از برنامه‌های مهم کشور، ایجاد زیرساخت‌ها و بسترسازی مناسب برای شهر دوستدار سالمند است که اگر اجرایی شود، سند ملی سالمندان تحقق می‌یابد و این برنامه در ۹ استان کشور که بیشترین سالمندان را دارند، از جمله آذربایجان شرقی از سالجاری اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های آموزشی همچون طرح توسعه محله محور و تلاش برای اجرای طرح شهر دوستدار سالمند تحت عنوان "گردشگری سالمند" به نام کشور ما در مجامع بین المللی، اضافه کرد: آئین نامه‌های اجرایی بانک نیات بر اساس سیاست‌های خودمراقبتی در قالب بافت مردمی را پیگیری می‌کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: