کد خبر: ۴۰۱۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷
سبحانیان:
رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، سقف معافیت مالیاتی برای اصناف نسبت به گذشته سه برابر افزایش یافته است.
به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدهادی سبحانیان  روز گذشته با بیان اینکه نظام مالیاتی مجری قوانین است، گفت: مهم ترین راهبرد ما در نظام مالیاتی این است که عدالت را به معنای واقعی کلمه مستقر کنیم و گسترش دهیم. یکی از مصادیق بارز آن تمرکز نظام مالیاتی بر دانه درشت ها و کاهش بار مالیاتی از مودیان کوچک است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: یکی از مصادیق این مهم را در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مشاهده کردیم. با پیگیری سازمان امور مالیاتی سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل را ۳ برابر افزایش می دهیم البته به شرط اینکه به شکل شفاف عمل کنند. بر این اساس معافیت مالیاتی اصناف از ۴۷ میلیون تومان در سال به ۱۴۷ میلیون تومان افزایش می یابد.

سبحانیان با اشاره به افزایش درآمدهای مالیاتی، گفت: با استفاده از ابزارهای اطلاعاتی، نورافکن های زیادی بر مسیر فرارهای مالیاتی تابانده شده است. در این راستا احکامی را هم در بودجه ۱۴۰۳ در نظر گرفتیم و مجلس نیز اختیاراتی را به ما داد تا با روش های داده کاوی و استفاده از ظرفیت هایی همچون مرکز مبارزه با پولشویی، فراریان بزرگ مالیاتی که با حساب های غیرتجاری فعالیت می کنند را شناسایی کنیم.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: بسیاری از افراد به ویژه دانه درشت ها حتی در برخی از دستگاه های دولتی تلاش می کردند حداکثر استفاده را از ارزش زمانی پول ببرند. برای جلوگیری از این نوع فرار مالیاتی حکمی در مجلس برای بدهی های قطعی شده مالیاتی مطرح و تصویب شد تا بتوانیم از حساب آن ابربدهکاران مالیاتی برداشت کنیم.

وی افزود: در واقع با استفاده از تکنولوژی صرفا به میزان بدهی قطعی شده مالیاتی از حساب بدهکار مالیاتی مسدود کنیم و دیگر تمام حساب های بدهکاران مسدود نخواهد شد.

سبحانیان به افزایش بی سابقه سطح معافیت مالیاتی اشاره کرد و گفت: مودیان مالیاتی که تا سقف ۶.۷ میلیارد تومان درآمد داشتند می توانستند بدون تسلیم اظهارنامه مالیات بدهند که این عدد تا ۱۸ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی  با بیان اینکه در نظام مالیاتی صرفا به دنبال وصول مالیات نیستیم بلکه به دنبال بهبود فرایند مالیات ستانی هستیم، تصریح کرد: برخی از پرونده های مالیاتی سالیان زیادی است که باز هستند که برای مختومه کردن این پرونده ها از مجلس مصوبه گرفتیم تا سال آینده با محاسباتی که انجام می دهیم و استفاده از ضرایب کاهشی، پرونده این افراد را ببندیم. آمادگی بخشش جرایم مالیاتی این افراد را داریم اما باید در پارادایم جدید مالیاتی وارد شوند و ناظر به آینده تکالیف خود را انجام دهند.

سبحانیان افزود: لایحه ای را با عنوان تسهیل تکالیف مودیان تقدیم مجلس کردیم که دیروز ابلاغ شد تا با یک شیب ملایمی مودیان صورت حساب مالیاتی خود را بپردازند.

وی در مورد مالیات ستانی از خودروها و املاک لوکس گفت: آن چیزی که در قانون تعیین می شود اخذ مالیات از خانه ها یا خودروهای گران قیمت با یک عدد مشخص است. در سال ۱۴۰۲ ، مایلیات برای خانه های گران قیمت رقم ۲۰ میلیارد تومان بود اما برای سال آینده ۳۵ میلیارد تومان است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی گران قیمت با مالیات ۴۰۰ میلیارد تومان، سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۰ هزار و ۵۰۰ خانه با مالیات ۱.۲ همت و سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با مالیات حدود ۷ همت شناسایی شد که در فرایند وصول قرار دارد و تا انتهای بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد.

وی ادامه داد: در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی در خصوص عملیات اجرایی یعنی نقل و انتقال ملک، مالیات را به صورت قهری از مالکان اخذ خواهیم کرد.

سبحانیان اضافه کرد: طی دو سال اخیر حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از خانه های لوکس اخذ کرده ایم.

وی با اشاره به مالیات خودروهای لوکس گفت: برای سال ۱۴۰۰ حدود ۲ همت مالیات برای ۱۷۷ هزار خودرو، برای سال ۱۴۰۱ برای ۲۵۰ هزار خودرو ۲.۳ همت و برای سال جاری برای ۱۶۲ هزار خودرو ۲.۸ همت مالیات تعیین شده است.

سبحانیان افزود: تا امروز ۱.۵ همت مالیات از خودروهای لوکس اخذ شده است. البته امکان شکایت برای مالکان خودرو و خانه های لوکس فراهم شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: