کد خبر: ۳۹۷۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶
بنا بر اعلام مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با تصویب مجلس، این کانون مکلف به ایجاد شهرهای کودک و نوجوان توسط بخش غیردولتی شده است؛ این شهر شامل بخشهای مختلفی اعم از شهربازی، سینما، فروشگاه، باغ ایرانی، بازی و کتابخانه برای استفاده تمامی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می‌شود.
به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، بر اساس بند الحاقی ۱ ماده ۸۹ لایحه برنامه هفتم توسعه، وزارت آموزش و پرورش از طریق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مکلف است با همکاری وزارت راه و شهرسازی، استانداری‌ها، شهرداریها و سایر دستگاه‌های اجرایی در قالب پرداخت تسهیلات و بهره‌برداری زمین با حفظ مالکیت در مراکز استان‌ها نسبت به ایجاد شهر کودک و نوجوان (رشد، سرگرمی)، (سرگرمی، خلاقیت)، (سرگرمی، مهارت) توسط بخش غیردولتی اقدام کند.

همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسئول هدایت و نظارت این شهرهای کودک و نوجوان است و آیین نامه اجرایی این بند باید حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد.

در همین راستا حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در برنامه هفتم پیشنهاد ایجاد شهر کودک و نوجوان را داده‌ بودیم و نمایندگان مجلس نیز با آن موافقت و تصویب کردند، اظهار کرد: برای ایجاد این شهرها باید زمین لازم را از وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها دریافت و نهایتا با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی، شهرهای کودک و نوجوان را در سطح کشور ایجاد کنیم.

 وی با تاکید بر اینکه اولویت ما ایجاد شهرهای کودک و نوجوان در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است، تصریح کرد: این پیشنهاد ما هم اکنون در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است اما باید منتظر باشیم تا قانون برنامه هفتم توسعه ابلاغ شود و پس از ابلاغ آن ما سه ماه فرصت داریم تا آیین نامه و ضوابط اجرایی برای ایجاد این شهرهای کودک و نوجوان را نوشته و تقدیم هیات وزیران کنیم.

علامتی توضیح داد: پیش‌بینی ما این است که پس از تصویب آیین نامه اجرایی این امر، از سال آینده امکان سنجی ایجاد شهرهای کودک و نوجوان انجام گیرد و نقاط مختلف شناسایی شود. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای ایجاد شهرهای کودک و نوجوان مصمم است اما اجرای آن به همکاری استان‌ها نیز بستگی دارد که تا چه اندازه همکاری کرده و زمین در اختیار ما قرار دهند.

به گفته مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای ایجاد شهرهای کودک و نوجوان زمین‌های بزرگ چند ده هکتاری نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه فقط مسئولیت هدایت و نظارت بر اجرای این امر بر عهده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و بخش غیر دولتی خودش متکلف اجرای این کار است، بیان کرد: در فرآیند ایجاد شهر کودک و نوجوان هیچ هزینه‌ای به دولت تحمیل نمی‌شود. ما زمین در اختیار بخش غیر دولتی می‌گذاریم و بخش غیر دولتی این شهر را با استانداردهای ما و الگوهای ایرانی و اسلامی می‌سازد. زمین نیز در اختیار دولت است اما بهره‌برداری از آن را به بخش غیردولتی می‌سپاریم.

بنا بر اعلام علامتی، این شهر شامل بخشهای سرگرمی نظیر شهربازی، سینما، فروشگاه، باغ ایرانی، بازی، کتابخانه و هر چیز مرتبط با کودک و نوجوان با استانداردهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و منطبق با الگوهای اسلامی و ایرانی است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: امکانات این شهر مناسب بازه سنی کودک و نوجوان است و شامل همه افراد زیر ۱۸ سال می‌شود. در حال حاضر از استان‌های مختلف پیشنهاداتی داریم؛ مثلا از سوی استاندار و نمایندگان مجلس استان زنجان پیشنهاد داشتیم که زمین آماده در این استان‌ها وجود دارد و می‌توانیم ایجاد این شهرها را از زنجان شروع کنیم. استان اردبیل نیز اعلام آمادگی کرده است. منتظریم ضوابط بودجه برای این امر تصویب شود و بعد اقدامات خود را آغاز کنیم.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: به محض اینکه قانون برنامه هفتم ابلاغ شود، سه ماه فرصت داریم تا آیین نامه اجرایی ایجاد شهرهای کودک و نوجوان را به هیات وزیران ارائه دهیم. زمانی که آیین نامه اجرایی این امر به تصویب هیات وزیران برسد و به ما ابلاغ شود، کار مکان یابی را شروع می کنیم. در آن شرایط تعامل کانون با استانداران و شهرداران و بخش غیردولتی خود را بیشتر نشان می‌دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: