کد خبر: ۳۹۷۰۸۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳
یک وکیل دادگستری گفت: با تصویب و اجرایی شدن طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول از نظر کیفری یکسری جرایم مثل جعل سند، انتقال مال غیر و ... کاهش می یابد و از منظر حقوقی نیز بسیاری از پرونده‌ها از قبیل تنفیذ قولنامه یا الزام به تنظیم سند و ... از آمار دادگاه ها کسر خواهد کرد و باعث اعتماد و دلگرمی متعاملین می شود.
به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، عبدالصمد خرمشاهی درباره  طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول که اخیرا بررسی آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام به پایان رسیده است، گفت: این طرح بسیار مفید است و طبق این طرح باید مردم خرید و فروش ملک مورد نظر خود را به ثبت برسانند و سند رسمی اخذ کنند.

این حقوقدان با بیان اینکه مزایای این طرح از جنبه کیفری و حقوقی بسیار زیاد است، گفت: با تصویب و اجرایی شدن این طرح  از نظر کیفری یکسری جرایم مثل جعل سند، انتقال مال غیر و ... کاهش می یابد و از منظر حقوقی نیز بسیاری از پرونده ها از قبیل تنفیذ قولنامه یا الزام به تنظیم سند و ... از آمار دادگاه ها کسر خواهد کرد و  باعث  اعتماد و دلگرمی متعاملین می شود. چه بسا در بسیاری از انتقالات اموال غیرمنقول خریدار با تردید و دودلی مواجه است و نگران این موضوع است  ملکی که می خرد مشکلات حقوقی نداشته باشد و بعدها مدعیانی پیدا نکند، این طرح کارآمد است و فواید خاص خود را دارد و  طرح های مشابه این طرح هم می تواند تا حدودی میزان جرایم و  حجم بالای دعاوی حقوقی در محاکم را کاهش دهد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در صورت نهایی شدن طرح مذکور بسیاری از مشکلات مردم که در ارتباط با اسناد عادی است، مرتفع خواهد شد، گفت: به دلیل اینکه در اسناد عادی ادعای جعل، انکار و انتقال مال غیر و ... وجود دارد و منشاء بروز بسیاری از جرایم و دعاوی حقوقی در محاکم است و باعث شده که زمان زیادی از  محاکم راجع به این موضوع اختصاص یابد؛ لذا اگر این طرح عملیاتی و اجرایی شود، از آمار جرایم کاسته خواهد شد و جلوی بروز بسیاری از مشکلات را خواهد گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
جدیدترین اخبار
پربیننده ترین