کد خبر: ۳۹۳۶۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
در کنار داستان‌ها و تکاپو برای حضور کریستیانو رونالدو در تهران، دو آمار به شما می‌دهیم تا تفاوت فوتبال ایران با رقبای مستقیمش در قاره آسیا را خیلی راحت لمس کنید. تفاوتی که مثل خیلی از چیزهای دیگر، تنها دلیل آن سوءمدیریت است و بس. جمعه شب الهلال با نتیجه ۶‌بر‌یک الریاض را شکست داد تا به صدرنشینی‌اش در لیگ عربستان ادامه بدهد.
به گزارش ملیت به نقل از دنياي اقتصاد، تا اینجا چیز عجیبی وجود ندارد، اما مساله وقتی به ما ربط پیدا می‌کند که متوجه می‌شویم پروپاگاندا و خرج‌های بی‌حساب و کتاب سعودی‌ها سرانجام باعث دیده شدن آنها شده است. طبق آنچه رسانه‌های داخلی منتشر کردند، دیدار جمعه الهلال که نخستین بازی نیمار در ترکیب تیم آبی‌پوش هم بود، ۱۸۱ میلیون بازدید‌کننده فقط در برزیل داشته است؛ درحالی که دیدار حساس بایرن مونیخ و بایرلورکوزن که جدال صدرنشینی در کشور صاحب فوتبال آلمان بوده، ۳۱ میلیون نفر را در این کشور همراه خود کرده است! یعنی از جمعیت حدودا ۲۱۵ میلیون نفری سرزمین قهوه، بیش از ۸۵ درصد درحال تماشای یکی از بازی‌های هفته ششم لیگ عربستان بوده‌اند و این احتمالا همان چیزی بود که کشور دوست و همسایه برای معرفی خود به چند هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر احتیاج داشت.

در این وانفسا به این موضوع هم توجه کنید که تماشاگران لیگ برتر کره‌جنوبی در این فصل از دو میلیون نفر می‌گذرد و یک رکورد تازه خلق خواهد شد. لیگ کره‌ به سه هفته پایانی خود نزدیک شده و اولسان هیوندای در صدر جدول قرار دارد و نکته جالب اینجا است که در بازی‌های این هفته رکورد تعداد تماشاگران تاریخ فوتبال در کره‌جنوبی نیز شکسته شد. این هفته در حالی رکورد یک میلیون و ۸۳۷ هزار تماشاگر در فصل جاری لیگ کره‌جنوبی خلق شده که آخرین بار این عدد در سال ۲۰۱۹ ثبت شده بود. البته هنوز ۵۲ بازی باقی مانده و اگر متوسط ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفری که تاکنون برای هر بازی در استادیوم‌های مختلف حضور پیدا می‌کردند وجود داشته باشد، ۵۲۰ هزار تماشاگر دیگر هم در استادیوم حضور خواهند یافت تا تعداد کل تماشاگران برای نخستین بار به بیش از دو میلیون نفر برسد. مشاهده می‌کنید که از جمعیت حدودا ۵۲ میلیونی کره، بیش از ۲ میلیون نفر طرفدار حضوری فوتبال هستند که عدد قابل توجهی به حساب می‌آید. از تعداد تماشاگرانی که برای تماشای بازی‌های لیگ برتر ایران در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شوند هم چیزی نپرسید، چراکه هنوز بازسازی ورزشگاه آزادی تمام نشده است.  ملاحظه می‌کنید که چگونه ذوق فوتبال دیدن مردم کور می‌شود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
جدیدترین اخبار