کد خبر: ۳۷۱۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: برابر قانون باید پروانه نوسازی ۲ هفته‌ای صادر شود که البته در تهران ۸ ماه بود؛ امیدواریم این بازه زمانی به یک تا ۲ ماه هم برسد.
به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آقای محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری امروز در برنامه صبح بخیر ایران به سوال‌های زیر پاسخ داد.

اجرای طرح نوسازی بافت‌های فرسوده چه مزیت‌های برای ساکنان این محدوده‌ها  دارد؟

آقای آئینی: اجرای این طرح مزیت‌های بسیاری هم برای ساکنان و هم کاهش هزینه‌ها برای سازندگان و دولت دارد؛ به طوری که همه کسانی که در مساکن فرسوده زندگی می‌کنند  صاحب یک واحد نوساز شده و با اجرای این طرح هم شاهد بهبود فضای شهری خواهیم شد و از سوی دیگر زمین کمتری صرف نوسازی در این بخش‌ها خواهد شد.

سوال:  آماری از تعداد واحد‌های فرسوده و نوسازی شده را بفرمایید؟

آقای آئینی: سیاست‌های گذشته  باعث شده که این مشکل برطرف نشود؛ به طوری که ما هم اکنون با ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد فرسوده  در کشور مواجه هستیم تاکنون با  برنامه‌های اجرا شده ۲۱۰ هزار واحد ناپایدار نوسازی شده است که در تهران با تراکم بیشتر و در شهر‌های دیگر به صورت دو طبقه و سه طبقه ساخته می‌شود.

سوال: سیاست‌های جدید دولت برای اجرای نوسازی چیست؟

آقای آئینی: سیاست دولت جدید شده و سند تحول در این بخش تهیه شده به طوری که مردم با همکاری بخش خصوصی وسازندگان پای کار بیایند و با حمایت‌های در نظر گرفته شده اقدام به نوسازی محله‌ای شود. با هماهنگی دولت و سایر دستگاه‌ها این طرح در قالب ستاد ملی بازآفرینی شهری اجرایی شده و  دستگاه‌های که وارد شده باید همکاری لازم را داشته باشند.

سوال: چه تخفیفات و تمهیداتی برای تشویق سازندگان به این طرح در نظر گرفته شده است؟

آقای آئینی: تمامی محدود‌ه های مصوب برابر قانون، شامل حداقل ۵۰ درصد تخفیف عوارض پروانه ساختمانی شهرداری  و در انبوه سازی هم تا ۱۰۰ درصد  مشمول تخفیف هم می‌شوند، برابر قانون  باید پروانه نوسازی ۲ هفته‌ای صادر شود که البته در تهران ۸ ماه بود؛ امیدواریم این بازه زمانی به یک  تا ۲ ماه هم برسد.

با توجه به آنکه بسیاری از مالکان این بافت‌ها به تنهایی نمی‌توانند اقدام به ساخت کنند بنابراین باید انبوه سازان و سازندگان، پای کار بیایند که در این طرح  دیگر نیازی به تامین زمین و یا انشعابات نیست.

سوال: چه حمایت‌های مالی در این بخش برای نوسازی در نظر گرفته شده است؟  

آقای آئینی: حمایت مالی زیادی صورت گرفته به طوری که سعی کرده این علاوه بر تسهیلات به سازندگان اقدام به پرداخت وام ودیعه مسکن برای اسکان موقت ساکنان  در تهران تا مبلغ ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهر‌ها تا ۴۰ میلیون تومان با نرخ سود ۴ درصد در نظر گرفته ایم.

در وام نوسازی هم امکان استفاده از خط اعتباری نهضت ملی مسکن وجود دارد به طوری که در تهران ۴۵۰ میلیون تومان در تهران کلان شهر‌ها ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهر‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و در شهر‌های کوچک ۳۰۰ میلیون تومان وجود دارد که برای دریافت این تسهیلات باید به سامانه نهضت ملی مسکن مراجعه کرده که البته برای دریافت آن نیازی به داشت۴شرط نهضت ملی مسکن نیست.  

برای تسهیلات این بخش هم خط ویژه اعتباری در نظر گرفته شده که مبلغ وام در کلان‌شهر‌ها ۴۰۰ میلیون تومان و در مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و در باقی شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان است.

مبلغ نوسازی بافت فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است که ۱۵۰ میلیون تومان از وام تمامی متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می‌شود.  

مالکان مسکن، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت بازآفرینی شهری ایران و با وارد کردن کدپستی منزل مسکونی خود از واقع شدن آن در بافت فرسوده استعلام بگیرند و برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان اقدام کنند.

سوال: چه بسته‌های تشویقی برای سازندگان در این بخش در نظر گرفته شده است؟  

آقای آئینی: بسته تشویقی شهرسازانه  تهیه شده که کلیات مشوق‌ها با همکاری و سازمان شهرداری  در نظر گرفته شده و کمیته فنی آن انجام شده است و سازنده‌ها منتظر باشند و مشوق‌های خوبی  از تراکم تشویقی گرقته شده  متناسب با رعایت استاندارد‌های شهری در نظر گرفته شده است. بخشی از نهضت ملی مسکن در بافت‌های فرسوده است امکانات و نوسازی و است آسیب هلی اجتماعی کمتری خواهیم داشت.

سوال: چرا این طرح تا کند پیش رفته است؟  

آقای آئینی: کار نوسازی بسیار متفاوت است در این طرح مردم ساکن هستند و باید مردم را همراه کنیم و در برخی از دولت مردم و ساکنان و سازنده‌ها را همراه نکردند و با حمایت شهرداری کار انجام شده است.

مانع اصلی همراه نکردن مردم بود و به دلیل موانع زیادی از جمله حقوقی و اختلافات ملکی بوده که در  قانون نوسازی عمده موانع برطرف شده است.

سوال: به بحث معماری ایرانی اسلامی توجه شده است؟  

آقای آئینی: به بحث نوسازی و معماری توجه ویژه‌ای شده است و ضوابط کلی و وحدت رویه‌ای هماهنگی و معماری اصلی هم خوانی دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
جدیدترین اخبار
پربیننده ترین